Lajme


Publikohet revista elektronike e mbledhjes së parë të Këshillit Koordinues të Diasporës

Revista “Mbledhja parë e Këshillit Koordinues të Diasporës” është një botim i veçantë elektronik që përmbledh të gjitha vendimet e ...
Lexo me Shume

Adriana Fishta Bejko: “Diaspora, një qelizë e ndarë në dy pjesë”

Sekretarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Adriana Fishta Bejko në një intervistë televizive për televizionin shtetëror të Republikës së Maqedonisë ...
Lexo me Shume

Gazmend Kapllani, vepra e tij së shpejti në arabisht

Romani “Ditar i shkurtër kufijsh” i autorit dhe anëtarit të Këshillit Koordinues të Diasporës, Gazmend Kapllani do të përkthehet edhe ...
Lexo me Shume

Urimi i Këshillit Koordinues të Diasporës për vitin 2020

Këshilli Koordinues i Diasporës i uron gjithë bashkëatdhetarëve kudo që janë Gëzuar festat e fundvitit. Qoftë 2020 një vit më ...
Lexo me Shume

Anila Hyka Smorgrav shprehet se: “Diaspora ari ynë i zi”

Anila Hyka Smorgrav, anëtare e Këshillit Koordinues të Diasporës dhe anëtare në Këshillin Drejtues të Fondit Shqiptar për Zhvillimin e ...
Lexo me Shume

Sokrat Sinaj: “Diaspora do përfaqësuesit e saj në parlament”

Anëtari i Këshillit Koordinues, Sokrat Sinaj, shpreh kërkesën e Këshillit Koordinues të Diasporës se diaspora duhet të ketë përfaqësuesit e ...
Lexo me Shume

Mark Gjonaj, flet pas mbledhjes së parë të Këshillit

Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Mark Gjonaj në një intevistë për “Real Story”, flet për mbledhjen e parë ...
Lexo me Shume

Brikena Muharremi tregon krijimin dhe funksionin e këshillit

Pas përfundimit të mbledhjes së parë të Këshillit Koordinues të Diasporës, anëtarja e këtij Këshilli Brikena Muharremi ka rrëfyer në “Real Story” qëllimin ...
Lexo me Shume

Gazmend Kapllani, vepra e tij kritik pozitive nga ndërmkombëtarët

Shkrimtari Gazmend Kapllani prezanton librin e tij të shumëvlerësuar nga kritika letrare brenda dhe jashtë vendit “I Keqi i vetes” ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani takim me mjekët shqiptarë

Lazim Destani, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, u takua ...
Lexo me Shume

Këshilli Koordinues i Diasporës në konferencë për median

Këshilli Koordinues i Diasporës mbajti konferencë për median për të informuar mbi ecurinë e takimit të parë të Këshillit në ...
Lexo me Shume

KKD, takim me Kryetarin e Kuvendit, z. Gramoz Ruçi

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës zhvilluan një takim me Kryetarin e Kuvendit, z. Gramoz Ruçi. Z.Ruçi i falenderoi anëtarët ...
Lexo me Shume

Anëtarët e KKD-së në takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha

Z. Basha i falenderoi personalitetet e Diasporës për vullnetin e tyre për të kontribuar për zhvillimin dhe përparimin e Shqipërisë ...
Lexo me Shume

Zgjidhen drejtuesit e KKD-së

Gjatë takimit të datës 18 dhjetor, anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës, sipas Rregullores së Këshillit, zgjodhën drejtuesit e këtij ...
Lexo me Shume

Mbledhja e parë e Këshillit Koordinues të Diasporës

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Diasporës në Shqipëri, më 18 dhjetor, u zhvillua mbledhja e parë e Këshillit Koordinues ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani në 25 vjetorin e themelimit të Universitetit të Tetovës

Lazim Destani, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës mori pjesë në ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani: “Diaspora shqiptare ka energji, kapital, dije dhe kapacitet për investime në vendlindje

“Diaspora shqiptare ka energji, kapital, dije dhe kapacitet për investime në vendet tona”, kështu është shprehur Lazim Destani, kryetar nderi ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj në edicionin e 29-të festivalit shqiptar në New York

Festivali i përvitshëm shqiptar në Nju Jork një dëshmi e ruajtjes së vlerave kombëtare në komunitet.Për gati tre dekada ky ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta Bejko takim me komunitetin

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Adriana Fishta Bejko këtë fundjavë zhvilloi një takim me komunitetin shqiptar në qytetin e ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani merr pjesë në Kongresin e Unionit të Bizneseve Shqiptaro- Gjermane

Anëtar i Këshillit Koordinues i Diasporës dhe kryetar nderi i Rrjetit të Bizneseve të Diasporës, z. Lazim Destani, ishte pjesëmarrës ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta Bejko thirrje për ruajtjen e gjuhës shqipe në Diasporë

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Adriana Fishta-Bejko i ka bërë thirrje të gjitha shoqatave shqiptare në Kanada dhe më ...
Lexo me Shume

Francë / Gazmend Kapllani vlerësohet nga kritika franceze

Shkrimtari i njohur shqiptar, i vlerësuar ndërkombëtarisht, përfaqësues i komunitetit shqiptar në Greqi dhe anëtar i Këshillit Koordinues për Diasporën, ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj nderohet me çmim vlerësimi

Mark Gjonaj, këshilltar i Bashkisë së Nju Jorkut dhe anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës, është nderuar me një çmim ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj në protestën e shqiptarëve #RallyForHerJustice

Dje komunitetet shqiptare, kroate dhe boshnjake zhvilluan një manifestim unik në Nju Jork, SHBA, kundër krimeve serbe. Protesta e djeshme ...
Lexo me Shume

Kanada / Ardian Radovicka pjesë e kampionatit ndërkombëtar të artit

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Ardian Radovicka për të dytin vit do jetë pjesë e kampionatit ndërkombëtar të artit ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta Bejko apel për ruajtjen e gjuhës shqipe

Në një postim në rrjetet sociale, Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Adriana Fishta Bejko shpreh një shqetësim i ...
Lexo me Shume

SHBA / Visar Tasimi kandidat për Këshillin Bashkiak

Më datë 5 nëntor, në SHBA mbahen zgjedhjet lokale.Mes kandidatëve është dhe anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Visar Tasimi ...
Lexo me Shume

Mbledhje konsultuese e KKD-së

U zhvillua mbledhja e parë konsultuese e Këshillit Koordinues të Diasporës në Dyseldorf, Gjermani, një takim ky i mundësuar nga ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani ndihmon në shkollën për nxënës me nevoja të veçanta

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Lazim Destani rikthehet në vendlindjen e tij në Tetovë të Maqedonisë në përurimin ...
Lexo me Shume

Britani / Brikena Muharremi merr pjesë në ceremoninë e çmimeve “Ambasador i Kombit” organizuar në ambasadën shqiptare

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Brikena Muharremi, mori pjesë në ceremoninë e organizuar nga Ambasada e Republikës së ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj vlerësohet me çmimin “Gentleman of Quality Award”

Anëtari i KKD-së, njëkohësisht Këshilltari i Bashkisë së Nju-Jorkut, Mark Gjonaj është vlerësuar me çmimin “Gentleman of Quality Award” nga ...
Lexo me Shume

Britani / Anëtarët e KKD në Britani bashkëbisedim me komunitetin

Anëtarët e Këshillit Koordinues në Britani, z. Endri Hatillari dhe znj. Brikena Muharremi zhvilluan një bashkëbisedim me qytetarët shqiptarë, gjatë ...
Lexo me Shume

Greqi / Gazmend Kapllani me komunitetin shqiptar në Francë

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Gazmend Kapllani zhvilloi një takim me komunitetin shqiptar në Francë, ku përveç diskutimit për ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj aktivitet për nënë Terezën

Këshilltari i Bashkisë së Nju Jorkut, Mark Gjonaj ka bashkë-organizuar me kishën “St. Frances de Chantal” festën e karnavaleve “Shën ...
Lexo me Shume