Lajme


Deklaratë për Shtyp

Si Këshill Koordinues i Diasporës (“KKD”) zhvilluam takimin tonë vjetor në datën 18 dhjetor 2022 në Tiranë me pjesëmarrjen e ...
Lexo me Shume

Mbledhja vjetore e Këshillit Koordinues të Diasporës

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Diasporës në Shqipëri, më 18 dhjetor, u zhvillua mbledhja vjetore e Këshillit Koordinues të ...
Lexo me Shume

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës takim me bashkëkryetarin e Komisionit Parlamentar për Reformën Zgjedhore

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës zhvilluan ditën e sotme takim me z. Damian Gjiknuri, bashkëkryetar i Komisionit Parlamentar për ...
Lexo me Shume
Anëtarët e KKD-së takim me presidentin e Republikës së Shqipërisë

Anëtarët e KKD-së takim me presidentin e Republikës së Shqipërisë

Anëtarë të Këshillit Koordinues të Diasporës sëbashku me z. Lavdrim Krashi, Kryetar i NënKomisionit për Diasporën dhe Migracionin, dhe znj ...
Lexo me Shume

KKD shpreh ngushëllimet për ish Presedentin Bujar Nishani

Me trishtim dhe pikëllim të thellë morëm lajmin e largimit nga jeta të Presidentit Bujar Nishani. Këshilli Koordinues i Diasporës ...
Lexo me Shume
Gjergj Kastrioti Skenderbeu

Gjergj Kastrioti Skenderbeu Street Co-Naming and Fair

Friends, Thank you for making the Gjergj Kastrioti Skenderbeu Street Co-Naming and Fair a success! To view your picture/all pictures ...
Lexo me Shume

KKD me ministren e jashtme të Kosovës: Diaspora interes i përbashkët

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës (KKD) zhvilluan një takim online me Ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së ...
Lexo me Shume

Aksidenti tragjik në Kroaci, Këshilli Koordinues i Diasporës mesazh ngushëllues

Këshilli Koordinues në Diasporë ka shprehur ngushëllimet për viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci ku humbë jetën 10 shqiptarë të ...
Lexo me Shume

SHBA/ Mark Gjonaj dekoron editorin e Diellit

New York më Korrik 2021, Këshilltari i Bashkisë së New York-ut z. Mark Gjonaj nderoi editorin e gazetës Dielli z.Dalip ...
Lexo me Shume

Reagimi i KKD: Nuk do ndalemi deri në sigurimin e votës së Diasporës

Këshilli Koordinues i Diasporës në ditën e fundit të fushatës elektorale për zgjedhjet e 25 prillit ka dalë me një ...
Lexo me Shume

Këshilli Koordinues i Diasporës, apel mërgatës nga Maqedonia e Veriut

Të nderuar pjesëtarë të diasporës sonë nga Maqedonia e Veriut, ne si Këshill Koordinues i Diasporës (KKD), Ju bëjmë thirrje ...
Lexo me Shume

KKD shton presionin për votën e Diasporës

Këshilli Koordinues i Diasporës, duke e konsideruar kohën e shkurtër në dispozicion për realizimin e kuadrit të nevojshëm ligjor për ...
Lexo me Shume

KKD ftesë publike KQZ për zgjidhjen e ngërçit me votën e Diasporës

Këshilli Koordinues i Diasporës në një letër dërguar kreut të KQZ-së Ilirjan Celibashi dhe institucioneve të tjera përgjegjëse në Shqipëri ...
Lexo me Shume

KKD inicion procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën

Gjatë muajit korrik 2020 kohë në të cilën Gjermania mori presidencën e radhës gjashtëmujore të Bashkimit Evropian, Këshilli Koordinues i ...
Lexo me Shume

Arsimi dhe Diaspora/ Anëtarët e KKD bisedë me ministren e Arsimit, Evis Kushi

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës kanë zhvilluar një bashkëbisedim online me ministren shqiptare të Arsimit, Evis Kushi. Ministrja e ...
Lexo me Shume

Këshilli Koordinues i Diasporës uron të gjithë bashkëkombasit kudo që jetojnë  Gëzuar 2021

Këshilli Koordinues i Diasporës uron të gjithë bashkëkombasit kudo që jetojnë  Gëzuar 2021 Viti që po mbyllet ka qenë i ...
Lexo me Shume

Urim i Këshillit Koordinues të Diasporës për Ditën e Diasporës Shqiptare

Këshilli Koordinues i Diasporës sot, në Ditën e Diasporës dhe Ditën Ndërkombëtare të Migracionit, përcjell urimet më të mira për ...
Lexo me Shume

KKD / 13 Nëntor takim virtual me z. Peter Beyer

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës (KKD) zhvilluan me 13 nëntor 2020 një takim virtual me deputetin e Bundestagut Gjerman, Z ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani pjesë e forumit ballkanik mbi Antisemitizmin

Këtë të mërkurë u mbajt forumi ballkanik online mbi Antisemitizmin, unik në llojin e vet. Forumi u organizua nga Combat ...
Lexo me Shume

KKD takim me kreun e KQZ Ilirjan Celibashi: Vota e Diasporës është prioritet

Këshilli Koordinues i Diasporës ka realizuar një takim me Komisionerin e ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, për ...
Lexo me Shume

Pyetësor për Kuvendin Mbarëkombëtar Shqiptar 2021

Tё nderuar bashkёatdhetarё, Kёshilli Koordinues i Diasporёs (KKD) merr pёrgjegjёsinё pёr organizimin e takimit (samitit) pёr vitin 2021. Pёr kёtё ...
Lexo me Shume

Thirrje e Këshillit Koordinues të Diasporës për të gjithë shqiptarët ne Malin e Zi

Këshilli Koordinues i Diasporës ndjek ngaherë me vëmendje të veçantë zhvillimet politike në hapësirën Shqiptare në Ballkan. Situata e jashtëzakonshme ...
Lexo me Shume

Këshilli Koordinues i Diasporës shpreh ngushëllimet për Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës i shprehin ngushëllimet më të sinqerta Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama ...
Lexo me Shume

Këshilli Koordinues i Diasporës i kërkon Kancelares Angela Merkel liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Nga fillimi i këtij muaji Gjermania e ka marrë presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Me këtë rast, Këshilli Koordinues i ...
Lexo me Shume

Itali / Rosario Petta flet për të drejtën e votës

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, njëkohësisht Kryetari i Komunës “Piana Degli Albanesi” në Itali, Rosario Petta, shkruan lidhur me ...
Lexo me Shume

Angli / Brikena Muharremi përgëzon arritjen e ndryshimeve ligjore mbi votën e shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Avokatja shqiptare në Angli, Brikena Muharremi, në cilësinë e anëtares së Këshillit Koordinues të Diasporës, përgëzon arritjen e ndryshimeve ligjore ...
Lexo me Shume

Diaspora dhuron 5 mijë teste COVID-19 Ministrisë së Shëndetësisë

Në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u dorëzuan sot 5 mijë teste COVID-19, të dhuruara për Shqipërinë ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj dhuron maska falas në New York

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së Nju Jork-ut, së bashku me disa ...
Lexo me Shume

Zvicër / Lazim Destani me Konsullin e Kosovës: Mundësi bashkëpunimi për investime

Biznesmeni dhe filantropi Lazim Destani zhvilloi një takim në Dyseldorf  me Konsullin e Përgjithshëm të Republikës së Kosovës, z. Arjan ...
Lexo me Shume

Zvicër / z. Sokrat Sinaj, në një intervistë për emisionin “Opinion” diskuton mbi të drejtën e votës për shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë vendit

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diaporës, z. Sokrat Sinaj, në një intervistë për emisionin “Opinion” diskuton mbi të drejtën e ...
Lexo me Shume

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës zhvilluan një mbledhje online mbi të drejtën e votës me Kryeministrin, z. Edi Rama

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës (KKD) zhvilluan një mbledhje online me Kryeministrin, z. Edi Rama, për të diskutuar mbi ...
Lexo me Shume

Kanada / Bordi i shkollës shqipe “Foleja e Shqiponjave” zhvilloi mbledhje online

Në përgjigje të kufizimeve lidhur me pandeminë COVID-19, shoqatat dhe anëtarët e Diasporës shqiptare po vijojnë me veprimtaritë e tyre ...
Lexo me Shume

Lazim Destani: Diaspora gjithmonë me sy nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe përfaqësuesi i “Ecolog”-ut, Lazim Destani së bashku me Remzi Ejupi nga “Eurokoha” dhe ...
Lexo me Shume

Fondacioni Global Shqiptar dhe organizata “Germin”, në mbështetje të peticionit të Këshillit Koordinues të Diasporës

Fondacioni Global Shqiptar dhe organizata “Germin”, në mbështetje të peticionit të Këshillit Koordinues të Diasporës, për garantimin e të drejtës ...
Lexo me Shume

Angli / Brikena Muharemi flet për garantimin e të drejtës së votës për Diasporën dhe peticionin e iniciuar nga Këshilli

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Brikena Muharemi, në një intervistë flet për garantimin e të drejtës së votës për ...
Lexo me Shume

Kanda / Adriana Fishta-Bejko: Fuqia e votës së Diasporës

Këshilli Koordiues i Diasporës ka botuar një peticion lidhur me të drejtën kushtetuese qytetarëve të Diasporës për pjesëmarrje në votimet ...
Lexo me Shume

Anëtarët e KKD-së, znj. Anila Hyka Smorgrav dhe z. Ardian Radovicka interviste për emisionin “URA”

Nënkryetarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Anila Hyka Smorgrav dhe anëtari i Këshillit, z. Ardian Radovicka, ishin të ftuar ...
Lexo me Shume

Peticion nga anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës për të drejtën e votës së emigrantëve

Diaspora Shqiptare është duke ndjekur me vëmendje zhvillimet e fundit në Shqipëri mbi Reformën Zgjedhore të cilat lidhen edhe me ...
Lexo me Shume

Këshilli Koordinues i Diasporës zhvillon mbledhjen e dytë zyrtare online

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës (KKD) zhvilluan mbledhjen e dytë zyrtare online. Në mbledhje morën pjesë ministri i Shtetit ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta-Bejko takim virtual me stafin e shkollës shqipe

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës dhe Drejtoresha e Shkollës Shqipe “Foleja e Shqiponjave” në Calgary të Kanadasë, Dr. Adriana ...
Lexo me Shume

Itali / Rosario Petta, thirrje në kujtim të Giovani Falcone

28 vjet më parë u ekzekutua në Palermo gjykatësi Giovanni Falcone nga klani i Cosa Nostra-s. Falcone që ishte simboli ...
Lexo me Shume

Angli / Brikena Muharremi, takim virtual me studentët në Kosovë

Avokatja shqiptare në Angli dhe njëkohësisht anëtare e Këshillit Koordinues të Diasporës, Brikena Muharremi, zhvilloi një takim virtual me studentët ...
Lexo me Shume

Lazim Destani në ndihmë të familjeve në Maqedoninë e Veriut

Anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës, Lazim Destani, u vjen në ndihmë familjeve në situatë të vështirë ekonomike nëpërmjet kompanisë ...
Lexo me Shume

Zvicër / Lazim Destani, nismë humanitare në Kosovë

Lazim Destani, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, dhuron ...
Lexo me Shume

Gazmend Kapllani pjesë e diskutimit virtual me fokus Diasporën

Aleanca Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Universitetin DePaul në Chicago do të organizojë një seri aktivitetesh online. Lajmi është bërë i ditur ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta-Bejko intervistë me mjekun shqiptar

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Dr. Adriana Fishta-Bejko ka zhvilluar një intervistë me mjekun shqiptar Bernard Meshi, në Calgary të ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj vazhdon aksionin solidar në komunitet

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së Nju Jork-ut, së bashku me disa ...
Lexo me Shume

Greqi / Gazmend Kapllani vlerëson nismën e grave shqiptare

Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi, synon promovimin e vlerave dhe traditave shqiptare brenda bashkësisë Shqiptare në Greqi. Në këto ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani dhuron ndihma për fëmijët në nevojë

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Lazim Destani, pak ditë më parë, u bëri thirrje bizneseve, shoqatave e fondacioneve që ...
Lexo me Shume

Angli / Brikena Muharremi takim online me studentët shqiptarë

Avokatja shqiptare dhe njëkohësisht anëtare e Këshillit Koordinues të Diasporës, Brikena Muharremi, zhvilloi një takim online me studentët e Fakultetit ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj, pjesë e nismave për ndihmë në komunitet

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së Nju Jork-ut, u është bashkuar nismave ...
Lexo me Shume

SHBA / Visar Tasimi: Shqipëria ka marrë masat e duhura

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Visar Tasimi tregon se si po e përjeton situatën e krijuar nga pandemia COVID-19 ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani: Bizneset në Diasporë të ndihmojnë vendlindjen

Anëtari i KKD-së, Lazim Destani, u bën thirrje bizneseve shqiptare në Diasporë që të bashkohen për t'i ardhur në ndihmë ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj flet për situatën e komunitetit shqiptar

Situata e vështirë e krijuar në SHBA ka prekur edhe komunitetin shqiptar jo vetëm me humbje njerëzore, por edhe me ...
Lexo me Shume

SHBA / Visar Tasimi tregon për gjendjen nga COVID-19

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Visar Tasimi, në një intervistë të dhënë tregon se si po e përjeton situatën ...
Lexo me Shume

Francë / Anila Hyka Smorgrav: Shqiptarët të mos lëvizin jashtë vendit në këtë kohë

Nënkryetarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Anila Hyka Smorgrav, u bën thirrje të gjithë qytetarëve shqiptarë jashtë vendit të ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj flet për situatën e krijuar nga COVID-19

Mark Gjonaj, Kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së New York-ut, flet për "Zërin e ...
Lexo me Shume

Angli / Brikena Muharremi flet për situatën dhe vendimin e Këshillit

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Brikena Muharremi, në një intervistë, sqaron mbi vendimin e marrë nga Këshilli për ...
Lexo me Shume

Lazim Destani, sqarim për vendimin e KKD-së

Lazim Destani, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, sqaron ...
Lexo me Shume

Ndërhyrja e KKD-së, zgjidhet problemi i shqiptarëve të mbetur në kufi

Pas deklaratës së Këshillit Koordinues të Diasporës, se do të mbështeste financiarisht periudhën e karantinës për 27 emigrantët e shqiptarë ...
Lexo me Shume

Komunikatë e Këshillit Koordinues të Diasporës

KOMUNIKATË Si KKD jemi duke ndjekur me kujdes situatën e paprecedentë të krijuar nga COVID-19 dhe jemi plotësisht të angazhuar ...
Lexo me Shume

Francë / Anila Hyka Smorgrav flet për situatën aktuale

Nënkryetarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Anila Hyka Smorgrav tregon për “A2” mbi gjendjen që po kalon Parisi gjatë ...
Lexo me Shume

Angli / Brikena Muharremi tregon për situatën e rëndë në Angli

Britania e Madhe po përballet me një numër të lartë të viktimave nga koronavirusi. Qeveria britanike vetëm pak ditë më ...
Lexo me Shume

Deklarata e Këshillit Koordinues të Diasporës për virusin COVID-19

Duke marrë parasysh situatën e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, Këshilli Koordinues i Diasporës: -I bën thirrje klasës politike në ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj propozon pezullimin e taksave për bizneset e vogla

Gjendja e krijuar nga pandemia globale COVID-19 në New York të SHBA-së ka bërë që njerëzit të izolohen dhe shumë ...
Lexo me Shume

Hollandë / Ardian Lekaj: Coronavirusi infekton sistemin ekonomik!

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht kryetar i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare përmes një artikulli ka ...
Lexo me Shume

Gazmend Kapllani flet për “Zërin e Amerikës” rreth programit të Katederës së Albanologjisë në Univeristetin DePaul në Çikago

Për herë të parë në historinë e universiteteve amerikane, nga shtatori i këtij viti do të fillojë punën Katedra e ...
Lexo me Shume

Britani / Brikena Muharremi pjesë e aktivitetit në Parlamentin Britanik

Avokatja shqiptare në Britaninë e Madhe, Brikena Muharremi mori pjesë në veprimtarinë e zhvilluar në Parlamentin Britanik në Londër me ...
Lexo me Shume

Itali / Rosario Petta pjesë e ceremonisë së 70-vjetorit të Pro Loco

Kryetari i komunës Hora e Arbëreshëve dhe njëkohësisht anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Rosario Petta, mori pjesë në ...
Lexo me Shume

Kanada / Ardian Radovicka pjesë e ekspozitës “The Eagle’s Journey”

Artistë të talentuar të Diasporës shqiptare në Kanada hapin ekspozitë me temë "The Eagle's Journey" në Galerinë e Arteve në ...
Lexo me Shume

Britani / Brikena Muharremi nominohet për çmimin “Women in Law 2020″

Avokatja shqiptare në Mbretërinë e Bashkuar, Brikena Muharremi, anëtare e Këshillit Koordinues të Diasporës, është nominuar për çmimin “Women in ...
Lexo me Shume

Gazmend Kapllani në konferencën “Holokausti në Jugosllavi dhe Ballkan”

Gazmend Kapllani, anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës ishte pjesë e panelit dedikuar Shqipërisë në konferencën "Holocaust in Yugoslavia and ...
Lexo me Shume

Fjala e Gazmend Kapllanit në Takimin e Shkrimtarëve të Diasporës

Diskutimi për shkrimtarët e diasporës ka kuptim vetëm nëse kemi guximin mendor të rilidhemi me të kaluarën tonë dhe të ...
Lexo me Shume

Francë / Anila Hyka Smorgrav takim me studentët shqiptarë në Paris

Nënkryetarja e Këshillit Koordinues të Diasporës Anila Hyka Smorgrav zhvilloi një takim me rrjetin e studentëve shqiptarë në Paris. Përmes ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj në ceremoninë e 12-vjetorit të Pavarësisë

Mark Gjonaj, kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe këshilltar i Bashkisë së Nju Jork-ut, mori pjesë në ceremoninë e ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani viziton Konsullatën e Përgjithshme të Republikës së Kosovës

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, z. Lazim Destani me ...
Lexo me Shume

Britani / Brikena Muharremi pjesë e disa aktiviteteve kulturore të organizuara me Diasporën shqiptare

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Brikena Muharremi, ka qenë pjesë e disa aktiviteteve kulturore të organizuara me Diasporën shqiptare ...
Lexo me Shume

Britani / Endri Hatillari vlerësohet me titullin Ambasador i Paqes nga “Federata e Paqes Botërore”

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Endri Hatillari ishte i pranishëm në disa aktivitete të zhvilluara në komunitetin shqiptar ...
Lexo me Shume

Anëtarët e KKD-së në akademinë përkujtimore të Mikel Kuzhninit

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Sokrat Sinaj dhe z. Lazim Destani morën pjesë në akademinë përkujtimore të gjashtëmujorit ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj vizitë në federatën mbarëshqiptare “Vatra”

Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe këshilltar i Bashkisë së Nju-Jorkut, Mark Gjonaj zhvilloi një vizitë në federatën mbarëshqiptare ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani, pjesë e aktiviteve në kujtim të presidentit Rugova

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës shqiptare, Lazim Destani mori pjesë ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj vizitë në shkollën shqipe në Nju-Jork

Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe këshilltari në Bashkinë e Nju-Jorkut, z. Mark Gjonaj, vizitoi dje nxënësit e shkollës ...
Lexo me Shume

Publikohet revista elektronike e mbledhjes së parë të Këshillit Koordinues të Diasporës

Revista “Mbledhja parë e Këshillit Koordinues të Diasporës” është një botim i veçantë elektronik që përmbledh të gjitha vendimet e ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta Bejko: “Diaspora, një qelizë e ndarë në dy pjesë”

Sekretarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Adriana Fishta Bejko në një intervistë televizive për televizionin shtetëror të Republikës së Maqedonisë ...
Lexo me Shume

Gazmend Kapllani, vepra e tij së shpejti në arabisht

Romani “Ditar i shkurtër kufijsh” i autorit dhe anëtarit të Këshillit Koordinues të Diasporës, Gazmend Kapllani do të përkthehet edhe ...
Lexo me Shume

Urimi i Këshillit Koordinues të Diasporës për vitin 2020

Këshilli Koordinues i Diasporës i uron gjithë bashkëatdhetarëve kudo që janë Gëzuar festat e fundvitit. Qoftë 2020 një vit më ...
Lexo me Shume

Anila Hyka Smorgrav shprehet se: “Diaspora ari ynë i zi”

Anila Hyka Smorgrav, anëtare e Këshillit Koordinues të Diasporës dhe anëtare në Këshillin Drejtues të Fondit Shqiptar për Zhvillimin e ...
Lexo me Shume

Sokrat Sinaj: “Diaspora do përfaqësuesit e saj në parlament”

Anëtari i Këshillit Koordinues, Sokrat Sinaj, shpreh kërkesën e Këshillit Koordinues të Diasporës se diaspora duhet të ketë përfaqësuesit e ...
Lexo me Shume

Mark Gjonaj, flet pas mbledhjes së parë të Këshillit

Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Mark Gjonaj në një intevistë për “Real Story”, flet për mbledhjen e parë ...
Lexo me Shume

Brikena Muharremi tregon krijimin dhe funksionin e këshillit

Pas përfundimit të mbledhjes së parë të Këshillit Koordinues të Diasporës, anëtarja e këtij Këshilli Brikena Muharremi ka rrëfyer në “Real Story” qëllimin ...
Lexo me Shume

Gazmend Kapllani, vepra e tij kritik pozitive nga ndërmkombëtarët

Shkrimtari Gazmend Kapllani prezanton librin e tij të shumëvlerësuar nga kritika letrare brenda dhe jashtë vendit “I Keqi i vetes” ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani takim me mjekët shqiptarë

Lazim Destani, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, u takua ...
Lexo me Shume

Këshilli Koordinues i Diasporës në konferencë për median

Këshilli Koordinues i Diasporës mbajti konferencë për median për të informuar mbi ecurinë e takimit të parë të Këshillit në ...
Lexo me Shume

KKD, takim me Kryetarin e Kuvendit, z. Gramoz Ruçi

Anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës zhvilluan një takim me Kryetarin e Kuvendit, z. Gramoz Ruçi. Z.Ruçi i falenderoi anëtarët ...
Lexo me Shume

Anëtarët e KKD-së në takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha

Z. Basha i falenderoi personalitetet e Diasporës për vullnetin e tyre për të kontribuar për zhvillimin dhe përparimin e Shqipërisë ...
Lexo me Shume

Zgjidhen drejtuesit e KKD-së

Gjatë takimit të datës 18 dhjetor, anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës, sipas Rregullores së Këshillit, zgjodhën drejtuesit e këtij ...
Lexo me Shume

Mbledhja e parë e Këshillit Koordinues të Diasporës

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Diasporës në Shqipëri, më 18 dhjetor, u zhvillua mbledhja e parë e Këshillit Koordinues ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani në 25 vjetorin e themelimit të Universitetit të Tetovës

Lazim Destani, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës mori pjesë në ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani: “Diaspora shqiptare ka energji, kapital, dije dhe kapacitet për investime në vendlindje

“Diaspora shqiptare ka energji, kapital, dije dhe kapacitet për investime në vendet tona”, kështu është shprehur Lazim Destani, kryetar nderi ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj në edicionin e 29-të festivalit shqiptar në New York

Festivali i përvitshëm shqiptar në Nju Jork një dëshmi e ruajtjes së vlerave kombëtare në komunitet.Për gati tre dekada ky ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta Bejko takim me komunitetin

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Adriana Fishta Bejko këtë fundjavë zhvilloi një takim me komunitetin shqiptar në qytetin e ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani merr pjesë në Kongresin e Unionit të Bizneseve Shqiptaro- Gjermane

Anëtar i Këshillit Koordinues i Diasporës dhe kryetar nderi i Rrjetit të Bizneseve të Diasporës, z. Lazim Destani, ishte pjesëmarrës ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta Bejko thirrje për ruajtjen e gjuhës shqipe në Diasporë

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, Adriana Fishta-Bejko i ka bërë thirrje të gjitha shoqatave shqiptare në Kanada dhe më ...
Lexo me Shume

Francë / Gazmend Kapllani vlerësohet nga kritika franceze

Shkrimtari i njohur shqiptar, i vlerësuar ndërkombëtarisht, përfaqësues i komunitetit shqiptar në Greqi dhe anëtar i Këshillit Koordinues për Diasporën, ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj nderohet me çmim vlerësimi

Mark Gjonaj, këshilltar i Bashkisë së Nju Jorkut dhe anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës, është nderuar me një çmim ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj në protestën e shqiptarëve #RallyForHerJustice

Dje komunitetet shqiptare, kroate dhe boshnjake zhvilluan një manifestim unik në Nju Jork, SHBA, kundër krimeve serbe. Protesta e djeshme ...
Lexo me Shume

Kanada / Ardian Radovicka pjesë e kampionatit ndërkombëtar të artit

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Ardian Radovicka për të dytin vit do jetë pjesë e kampionatit ndërkombëtar të artit ...
Lexo me Shume

Kanada / Adriana Fishta Bejko apel për ruajtjen e gjuhës shqipe

Në një postim në rrjetet sociale, Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Adriana Fishta Bejko shpreh një shqetësim i ...
Lexo me Shume

SHBA / Visar Tasimi kandidat për Këshillin Bashkiak

Më datë 5 nëntor, në SHBA mbahen zgjedhjet lokale.Mes kandidatëve është dhe anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Visar Tasimi ...
Lexo me Shume

Mbledhje konsultuese e KKD-së

U zhvillua mbledhja e parë konsultuese e Këshillit Koordinues të Diasporës në Dyseldorf, Gjermani, një takim ky i mundësuar nga ...
Lexo me Shume

Gjermani / Lazim Destani ndihmon në shkollën për nxënës me nevoja të veçanta

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Lazim Destani rikthehet në vendlindjen e tij në Tetovë të Maqedonisë në përurimin ...
Lexo me Shume

Britani / Brikena Muharremi merr pjesë në ceremoninë e çmimeve “Ambasador i Kombit” organizuar në ambasadën shqiptare

Anëtarja e Këshillit Koordinues të Diasporës, znj. Brikena Muharremi, mori pjesë në ceremoninë e organizuar nga Ambasada e Republikës së ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj vlerësohet me çmimin “Gentleman of Quality Award”

Anëtari i KKD-së, njëkohësisht Këshilltari i Bashkisë së Nju-Jorkut, Mark Gjonaj është vlerësuar me çmimin “Gentleman of Quality Award” nga ...
Lexo me Shume

Britani / Anëtarët e KKD në Britani bashkëbisedim me komunitetin

Anëtarët e Këshillit Koordinues në Britani, z. Endri Hatillari dhe znj. Brikena Muharremi zhvilluan një bashkëbisedim me qytetarët shqiptarë, gjatë ...
Lexo me Shume

Greqi / Gazmend Kapllani me komunitetin shqiptar në Francë

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Gazmend Kapllani zhvilloi një takim me komunitetin shqiptar në Francë, ku përveç diskutimit për ...
Lexo me Shume

SHBA / Mark Gjonaj aktivitet për nënë Terezën

Këshilltari i Bashkisë së Nju Jorkut, Mark Gjonaj ka bashkë-organizuar me kishën “St. Frances de Chantal” festën e karnavaleve “Shën ...
Lexo me Shume